Press "Enter" to skip to content

Google Haritaları Offline Nasıl Kullanılır?

Garmin gibi navigasyon cihazlarına uyumlu olarak harita bulamadığınızda veya yurtdışındayken roaming’den dolayı yüksek data ücretleri ödememek için Google Hareitalarını offline olarak mobil telefonlarınıza indirebilir ve navigasyon için kullanabilirsiniz. Türkiye’de bazı operatörler mevcut paketlerinizi yurtdışında günlük bir ücret karşılığında yurtdışında kullanmanızı sağlayan paketler sunsa da her zaman gideceğiniz ülkeler bu kapsama girmeyebilir.

Gürcistan gezimizde Turkcell’in Gürcistan’ı bu pakete dahil etmemesinden dolayı offline olarak Google Haritalarını kullandık ve çok iyi sonuç aldık.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde aktarmaya çalıştığım gibi çok basit bir şekilde mobil telefonunuza haritaları indirebilirsiniz.

 

1-) Google Maps’in cihazınızda yüklü olması gerekiyor. Daha sonra arama çubuğuna ülkenin/bölgenin adını yazıyorsunuz.

2-)Kırmızı PIN’in üzerini tıklıyorsunuz.

3-) Ülke ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfa açılıyor. Bu sayfanın altında bulunan “download”u tıklıyorsunuz.

4-) Sizi ekranda bir pencere karşılıyor. Bu pencereyi istediğiniz yöne kaydırarak haritasını indirmek istediğiniz alanı işaretliyorsunuz. Pencere indirmek istediğiniz tüm alanı kapsamıyor olabilir.  İndirme işlemi tamamlandıktan sonra tekrar yukarıdaki adımları tekrarlayarak pencereyi indirilmemiş bölgeye taşıyarak ikinci bir haritayı indirebilirsiniz. Haritalar arası geçişlerde navigasyon sırasında hiç bir performans sorunu olmuyor.

5-) İndirme işlemi başlıyor. Bir harita yaklaşık 130 MB yer kapladığı içn hem telefonunuzda yeterli yer olduğundan hem de wi-fi bağlı olduğunuzdan emin olun.

6-) İlk seçebildiğim alan tüm Gürcistan’ı kapsamadığı için yukarıda anlattığım gibi ikinci bir harita daha yükledim. Yüklemeler tamamlandıktan sonra offline maps başlığı altında haritalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Her bir harita için 30 günlük süre var. Bu süre dolduğunda offline haritalar siliniyor. Kullanmak istediğinizde yeniden yukarıdaki işlemleri takip ederek yükleme yapabilirsiniz.

 

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *