Press "Enter" to skip to content

Gürcistan: Son sözler, ipuçları

Karadeniz

Trabzon havaalanı inanılmaz sayıda Arap turistle doluydu. Uçağın yarısından fazlasını kara çarşaflı kadınlar kaplamıştı. Karadenizde çok ciddi bir Arap yatırımı var. Hopa’dan Trabzon’a gelene kadar yol boyunca küçük yerleşim yerlerinde bile çok katlı onlarca inşaat yapımı vardı. Bunlar maalesef Karadenizin dokusunu çok kötü bir şekilde bozmuş. Neredeyse her tabelanın altında yazılanların bir de Arapçaları yer alıyor. Karadeniz hızla Arabistanın bir ilçesi konumuna dönmek üzere. Dövize ve yabancı paraya ihtiyacımız olabilir, ama bunun için kişiliğimizi ve kimliğimizi kaybetmemiz çok üzücü.
Ardahan’dan Hopa’ya kadar olan yol bir motorcu için cennet. Ulaşım açısından yakındaysanız mutlaka bu rotayı yapın, eğer yakında değilseniz de bir fırsat yaratın yine yapın 🙂

Sınır Kapıları

Biz bu turu planlarken yağışın en az olduğu dönem olduğu için Ağustos’u seçtik. Batum’da hava çok sıcak ve rutubetliydi. Sarp sınır kapısı ise tamamen bir kaos. Sınır kapısından geçene kadar hayatımda terlemediğim kadar terledim. Tur otobüsleri Batum’a yolcu götürüyor. Bir yandan tırlar, kamyonlar ve arabalar, ellerinde evraklarla klübelere hücum edenler ile tam bir cehennem. Turizm sezonunundaysanız oldukça kalabalık olacağını bekleyebilirsiniz. Hiç bir düzen yok. Herkes ve her araç bir birinin üstünde işlemleri tamamlamaya çalışıyor. Motorlu olmak bir avantaj olsa da, orada yaklaşık bir saati bulan işlem ve geçiş süresi ciddi eziyet oluyor.
Türkgözü sınır kapısı ise çok daha düzenli. Kan ter içinde kalmıyorsunuz. Ama hem giriş hem çıkış işlemleri aynı kapıdan yapıldığı için olması gerekenden daha çok vakit alıyor. Tüm bunlara rağmen sınırdan çıkmamız yarım saatten kısa sürdü.

Döviz

Sarp sınır kapısında para bozdurmayın. En az yüzde on zararınız olur. Batuma’a doğru ilerlerken yol üstünde veya şehir içinde çok daha iyi oranlarla döviz bozdurabilirsiniz. Riski azaltmak için bir diğer seçenek parça parça para bozdurmak olabilir. Türk Lirasını bozuyorlar. Giderken ayrıca Euro veya Dolar almanıza gerek yok. Kur değişiminden iki kere zarara girmeyin.

Yollar

Offroad sürmek istiyorsanız Ushguli-Kutaisi arası offroad sürüş çok güzel. Çamur, dar yollar, patika yollar, kimi zaman taşlık ve kayalık, su geçişlerinin bol olduğu bu parkurları dikkatli ortalama bir sürücünün güvenle yapabileceğini düşünüyorum. Yalnız lastikleriniz mutlaka bu yola uygun olmalı. Bende TKC 80 Serkan’da Karoo vardı. Yaklaşık 1800 km yol yaptık. Bunun en fazla 150 km’si offroad sürüşü oldu. Ama buna aldanmayın. Offroad kısımları harbiden offroad.  Genel prensip olarak yolculuğun en zor kısmına göre hazırlık yapmak gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla böyle bir turda en zor parkura uygun lastikle gitmenizi öneririm. Uygun olmayan bir lastikle o offroad bölümleri tamamlamanın mümkün olmayacağını ve tehlikeli olacağını düşünüyorum. Ushguli’den Kutaisi’ye giden yol irtifa olarak iniş yönünde. Bu rotayı tam ters istikamette yapmak isterseniz parkurun çok dar bölümlerinin olması sebebi ile sürüşü daha zorlaştıracağını göz önünde bulundurarak planlayın.
Gürcistan’da sürücülerin çok kötü olduğunu herkes söylüyordu. İstanbul gibi bir yerde araba ve motor kullanmış birisi olarak ne kadar kötü olabilir diye düşündüm. Düşündüğümden çok daha kötü çıktı. Arabaların bir kısmı sağdan direksiyon ve trafikte sağdan aktığı için sollama sırasında sürücüler yolu görebilmek karşı şeridin ortasına kadar çıkıyorlar. Bu da çok tehlikeli olabiliyor.
Virajlardan yolun devamını görmeden sollamaya çıkıyorlar. Her an kafa kafaya gelebilirsiniz. Ben en az 3-4 kere kafa kafaya geldim. Virajın devamını görmeden ve emin olmadan sollamaya çıkmayın ve karşıdan birisinin çıkabileceğini hesap edip kendinize kaçmak için alan bırakacak şekilde kullanın.
Ülkede insandan çok inek var ve neredeyse tamamı yollarda ve yol kenarında. Yine aynı şeklilde süratli girdiğiniz bir viraj çıkışında yolun ortasında yatmış ineklerle karşılaşabilirsiniz. Yukarıda yazdığım virajlarda dikkatli olma tavsiyeleri burada da geçerli.
Rotayı planlarken Avrupa ve Türkiye’de belli bir mesafeyi ne kadar zamanda alacağınızı hesaplıyorsanız, Gürcistan için bu süreyi ikiyle çarpıp ona göre plan yapın.

Ekipman

Offroad yapacaksanız mutlaka motorunuz hafif olmalı.  Motorun kendisi hafif değilse bile çantalarınız hafif olsun. Yan çanta yerine hafif ve sadece gerekli malzemeleri aldığınız su geçirmeyen bir sosis fazlasıyla yeterli olur. Ekipman değerlendirmelerimi ayrıca okuyabilirsiniz.
Botlarınız su geçirmeyen bot, uzun ve korumalı olmalı. Yanınızda mutlaka yağmurluk olsun. En az yağışlı sezonda bile yağmur yedik.

Harita

Garmin’de orijinal Gürcistan haritası bulamadım. Turkcell, Avrupa’nın bir çok ülkesinde uyguladığı günlük belli bir ücret ile yurt içi tarifenizi yurtdışında kullanma hizmetini Gürcistan için sağlamıyor. O yüzden Google Maps’in offline haritalarını indirdim ve kullandım. Bir kaç saçmalama dışında çok iyi performans gösterdi. Nasıl offline harita indirilir ve kullanılır için yazımı okuyabilirsiniz. Ülkede ana yollarda sıkıntı yok zaten ama offroad yollar için hiç bir yönlendiricii tabela olmadığı için ihtiyaç oluyor.
Gürcistan offroad sürüş için çok güzel bir ülke. Buna rağmen offroad parkurlarda hiç motorcu görmedik. Araba bile tek tük gördük. Gördüğümüz bir kaç motorcu Kazbegi tarafındaydı. Ama Kazbegi’ne motor sürmek için vaktiniz rahatsa gidin. Dar bir vakit için öncelikli tercihim olmazdı.
Gürcistan, doğal güzellikleri ve coğrafyası çok etkileyeci bir ülke. Bu ülkeye gelenler ağırlıklı olarak dağcılık ve trekking için geliyorlar. Batum’a gelenler genelde kumar için geliyor. Gelmişken vakit ayırabiliyorsanız özellikle Ushguli ve, Mestia  tarafında trekking yapmak için zaman ayırmak ve trekkinge uygun kıyafet getirmek çok iyi olur. Kazbegi’ne geldiyseniz burada da trekking için güzel rotalar bulabilirsiniz. Dağcılık yapıyorsanız zaten burayı biliyorsunuzdur.
Tusheti tarafına çok gitmek istiyordum. Dünyanın en tehlikeli 10 yolundan bir tanesi olan Abano Pass oradaydı. Ama yapmaya vaktimiz kalmadı. Tiflis’de bilgi almak için bir acenta ile konuştuğumuzda yolun çökmüş olduğunu bir kaç hafta öncesine kadar ulaşımın helikopterle sağlandığını öğrendik. Zaten yapmamız pek mümkün olmayacakmış ama aklımda kaldı.

Kazbegi Gergeti Kilisesi

Gergeti Kilisesinin yolu offroad ama tek şerit. Korkunç kötü taşlık ve kayalık bir yol. Midem çok sağlam olmasına rağmen araba ile giderken bile bulanma seviyesine geldi. İyi ki motorla çıkmamışız dedim. Bir çok 4×4 tek şeritli yolda hoplaya zıplaya gidiyor. Bu yolda motor kullanmak sadece eziyet olur. Hele ağır bir motorunuz varsa hiç tavsiye etmem. Yapılamaz bir yol değil ama  sadece eziyet olur ve motoru dağıtma ihtimaliniz çok yüksek.  Taksi veya 4×4 ile çıkarsanız vakit uygunsa tek yön çıkın dönüşte trekking yaparak aşağıya inin çok güzel bir parkur var. İsteseniz trekking yaparak da çıkabilirsiniz. Trekking yaparak çıkış için yaklaşık 1.5 saat, iniş için ise yaklaşık yarım saate ihtiyacınız var.

Benzin

Her yerde benzinlik var. Bir çoğu iyi bazıları ise çok kötü. Yapacağınız o günkü rotaya bağlı olarak hazırlıklı çıkarsanız benzin bulma sorunu yaşamazsınız. Demek istediğim dağlık bölgelere boş depo ile çıkmayın ve mümkün olduğunda düzgün istasyonlarda deponuzu doldurun. Oradaki standart kurşunsuz benzinin oktanı buradakinden daha düşük. Yüksek performans diye sattıkları benzin ise 95 oktan. Dolayısı ile onların yüksek performanslı benzinleri bizim standart benzinlerimize denk geliyor. Benzin TR’den çok daha ucuz.

Konaklama

Genellike her yer guesthouse ile dolu. Büyük şehirlerde oteller de var. Ortalama 50-70 lariye tek kişilik odada kahvaltı dahil kalabilirsiniz. Daha ucuz seçeneklerde var ama biz tercih etmedik. Ushguli gibi yerlerde bu fiyata sabah ve akşam yemeği de dahil oluyor.

Nakliye

Motorları vakitten kazanmak için karayolu nakliyesi ile Trabzon’a gönderdik. Moto S.O.S. ile çalıştık. Şimdiye kadar gördüğüm en profesyonel insanlardan. Motorları İstanbul’da verdiğimiz adreste buluşma saatinden de önce gelerek teslim aldılar. Motor taşıma için tasarımını yaptırdıkları araç bu iş için özel olarak hazırlamış ve çok güvenli. Motorları özel gergili kayışlarla sabitleyerek güvenli bir şekilde nakliyesini gerçekleştiriyorlar. Trabzon’da uçaktan indiğimizde yine bizden önce orada bekliyorlardı. Dönüşte Trabzon’da motorları teslim etmek için konuşmuştuk ama rica etmemiz üzerine ilave yol yaparak gelip motorları Hopa’dan alarak bizi kırmadılar. Ertesi akşam söz verdikleri saatte motorları sağlam ve emniyetli bir şekilde teslim ettiler.  Mehmet Bey ve kardeşi Şeref Bey çok düzgün ve iyi insanlar. İşlerini de çok profesyonelce yapıyorlar. Sadece nakliye değil yol yardım konusunda da çalışıyorlar. İhtiyacı olanlara şiddetle tavsiye ederim. Biz çok memnun kaldık. Bir sonraki nakliye ihtiyacımızda bizim için tek adrestir.

Khinkali

Khinkali bizim mantı mantığında yapılmış ama çok daha büyük bir yemek. Genelde tane ile satıyorlar. Veya restorana bağlı olarak bir porsiyonda 4-5 tane oluyor. Bunu yemenin bir yöntemi var. Bohça şeklinde büzülmüş tarafından elinizle tutup bohça kısmından küçük bir ısırık alarak ilk önce içindeki suyunu hüpleterek içiyorsunuz. Daha sonra içindeki köfte ile birlikte hamurunu yiyiyorsunuz. Çatal bıçakla bizim ilk seferinde yaptığımız gibi yemeğe çalışmayın sakın. Suyu ve lezzeti süper. Karizmayı çizdirmeye de gerek yok 🙂

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *